Návštěva: Alisha Elene Rostein Bull s paničkou

12.08.2023

V sobotu 12. srpna 2023 navečer jsme měli úžasnou návštěvu. Přijela se za námi do Třeštice podívat majitelka Katka se svou Eliškou (Alisha Rostein Bull), tedy fenečkou z našeho vrhu "A". Eliška si hned padla do oka se svou ségrou Amy a řádily spolu, jako kdyby spolu vyrůstaly po celé ty dva roky. Prostě nerozlučná dvojka, že i téměř na všech fotkách jsou spolu.

Eliška vyrostla v moc krásnou a šikovnou fenečku, věnuje se disciplíně "man-tracking", kdy vyhledává osoby v různých podmínkách pomocí svého citlivého buličího nosíku, panička Katka ji skvěle vychovala a navzájem se o sebe starají, máme z toho velkou radost.

Bylo z toho skvělých pár hodin zábavy a povídaní, samozřejmě i naše Fee se s dcerkou očichala a zařádili si spolu, ale Amy a Eliška prostě byly ségry, jak mají být. 

Tady je pár momentek z návštěvy ... a protože jsou si holky dost podobné, tak Eliška je ta s obojkem :))))Poznámka: Eliška má na krku i elektronický výcvikový obojek, který používáme pro naše holky také, jen byly ve svém prostředí, doma na zahradě a na dohled, tak nebylo potřeba jim ho dávat. Je to skvělá pomůcka na nacvičování přivolání a další poslušnosti, kdy se využívá hlavně funkce zvukového upozornění na povel, kdy obojek na krku zapípá a holky hned vědí, že už jsou dost daleko a je třeba se vrátit, nebo že měly splnit hlasový povel a vykašlaly se na to. Použití elektrické stimulace je zcela výjimečné a používá se jen v krizové situaci, kdy pejsek páchá nějakou "trestnou činnost" a je tím tak pohlcen, že hlasový pokyn pro velkou vzdálenost třeba neslyší nebo v zápalu vzrušení zvuková signalizace nemá takovou autoritu. Je to taková záchranná brzda.  Případná elektrická stimulace pejska nebolí, jen je mu nepříjemná a přivádí mu pocit, který přehluší jeho aktuální koncentraci na tu nekalou činnost a vyvede ho z komfortu. Je to podobné jako elektrické ohradníky pro slepice, ovečky a kravičky, většinou si jednou zažijí tu zkušenost a pak už ji nechtějí opakovat. Vyzkoušel jsem to sám na sobě a přirovnal bych to k lehkému brnění z 12V baterie. Intenzita se dá regulovat, na tom našem modelu je 30 úrovní, ale to jsme ještě nikdy nemuseli použít. Je to skvělá věc, když chcete v přírodě pustit pejska na volno, aby se vyběhal a poctivě vyvenčil, ale blízko je les a nikdy nevíte, jestli se nepustí po stopě, nebo se odněkud nevynoří skupina lidí a bulík za nimi poběží je vítat, takto máte pejska pod kontrolou a v bezpečí. Podobné zařízení s opačným principem zpracování signálu z vysílače používáme i jako bezdrátový ohradník, tedy neviditelný plot, kdy holky znají své možnosti, kam až se mohou na volném prostoru u domu pohybovat a kde je hranice, kam už nemohou jít.